Cota de piata Windows 11 la nivel global in T1 2023

Atunci cand esti conectat la tehnologie in viata de zi cu zi, este ceva normal sa stii despre ce este nou in ale sistemelor de operare, device-urilor si gadget-uri. Intri intr-o bula din care parca nu-ti mai dai seama ca in jurul tau, majoritatea oamenilor nici nu stiu ce inseamna “beta” pentru un sistem de operare, cu atat mai putin sa fie curiosi sa-l testeze. Cota de piata Windows 11 la nivel global in T1 2023 (market share), poate spune multe despre cat de repede se aliniaza majoritatea oamenilor la noile tehnologii.

Lansat oficial de Microsoft pe 5 oct. 2021, Windows 11 a fost primit ca un upgrade major de la versiunea precedenta, Windows 10. A venit insa si cu o problema pentru foarte multi utilizatori, care chiar daca si-au dorit sa faca trecerea de la Windows 10 sau Windows 7, la Windows 11, nu au reusit din cauza cerintelor noului sistem.

This PC can’t run Windows 11. Despre aceasta limitare de instalare Windows 11 pe calculatoarele care nu ofera suport TPM 2.0 si UEFI Secure Boot, am scris intr-un tutorial mai vechi. Am si aratat cum se poate instala Windows 11 pe un PC fara TPM 2.0 si UEFI.

Revenind la subiectul articolului, cota de piata Windows 11 la nivel global in T1 2023, conform statcounter.com, arata ca pana in acum, aproape 21% dintre utilizatorii de Windows din intreaga lume, au facut trecerea la Windows 11. Cel mai probabil, majoritatea sunt cei care si-au cumparat calculatoare si laptop-uri noi, cu sistem de operare Windows 11.

Utilizare Windows 11 la nivel global in T1 2023

Utilizare Windows 11 la nivel global in T1 2023
Statistica statcounter.com

In martie 2023, Windows 10 este lider detasat cu 73.48%, si se observa o oarecare stabilitate in grafic, in timp ce Windows 11 are o crestere constata. Totusi, cresterea Windows 11 este mai de graba pe seama celor care isi schimba vechile calculatoare cu Windows 7.

Cei mai multi utilizatori care au facut trecerea de la sistemele mai vechi de operare, la Windows 11, sunt din Marea Britanie (27.3%), Oceania (27.2%), USA (26.3%) si Canada (24.48%). Windows 11 are in Europa o cota de piata apropiata de media la nivel global.

In concluzie, daca acest trend se va mentine, Windows 10 va detine suprematia pe piata si pana la finalul lui 2024. Microsoft a anuntat ca va oferi suport pentru Windows 10, cel putin pana la 14 octombrie 2025.

Pasionat de tehnologie, scriu cu plăcere pe StealthSettings.com începând cu anul 2006. Am o bogată experiență în sistemele de operare: macOS, Windows și Linux, dar și în limbaje de programare și platforme de blogging (WordPress) și pentru magazine online (WooCommerce, Magento, PrestaShop).

How to » Windows 11 » Cota de piata Windows 11 la nivel global in T1 2023
Leave a Comment